Neděle, 29 ledna, 2023
- Reklama -aktualne
HomeFitnessKoláček po cvičení? Má pak trénink smysl? Má, ale …

Koláček po cvičení? Má pak trénink smysl? Má, ale …

-

Zvedli jste zadek z pohovky a konečně jste si zacvičili? Pokud jste najeli na jistý tréninkový režim, který vás těší, jsou to výrazné body k dobru – nejen pro vaši postavu, ale i pro zdraví.

Pravda 21.04.2021 11:00 žena, koláč, kalorie, ovoce, zdravá strava, … Foto: Shutterstock
Co si dáte po tréninku vy?
Za výkon, který jste během uplynulých minut podali, se po cvičení toužíte odměnit. Koláček plný cukru po aktivitě ideální volbou není, ale je aspoň povolenou?

Tělo na cvičení potřebuje energii. Pokud se energetické zásoby vyčerpají, hledá ji v tukových zásobách, což je dobré. Přesné množství spotřebované energie závisí mimo jiné na intenzitě a trvání tréninku. Vytrvalostní sporty si obecně „ptají“ více energie než silový trénink.

Aby dodat tělu energii po sportovní aktivitě se může na první pohled zdát odměna ve formě koláče jako dobrý nápad a spravedlivá odměna. Tělu totiž dodáte v koláčky množství jednoduchých sacharidů. Ale tato rovnice nemá až tak jednoznačné proměnné.

Pokud chcete zhubnout a to je váš důvod, proč jste se konečně rozhýbali, pak byste po cvičení tělu neměli dodávat množství cukru. Koláček je bohatým zdrojem cukru, který po intenzivním tréninku doplní zásoby energie. Ale …! Pokud vaše cvičení nebylo příliš intenzivně nebo jste již měli i před ním přísun sacharidů, tělo už další nepotřebuje. Kalorie z koláče tak nespálí, ale uloží.

plank, žena, trénink, cvičení, postava
ČTĚTE VÍCE
Ne nudný, ale zázračný! Plank můžete obměňovat na mnoho způsobů – viz videa a trénujte
Jinými slovy, energetická rovnice platí následovně: Pokud přijmete více energie, než spotřebujete, hubnutí se nedostaví. Koláč, který kromě cukru často obsahuje i množství tuku, může být po cvičení pověstnou tečkou, pro kterou nepůjdou vaše kila dolů.

Navíc po cvičení tělo potřebuje i výživné látky a ty koláč nemá – jde většinou o prázdné kalorie. Vitamíny a minerály – ty jsou důležité pro tělo po intenzivním cvičení, protože podpoří regeneraci organismu.

procházka, žena, trénink, běh, zima, příroda
ČTĚTE VÍCE
Obyčejná procházka? Vytěžte z ní více – pro kondičku i zdraví
Na doplnění zásob energie a zároveň na dodání vitamínů či minerálů po tréninku jezte ovoce (banán, jablka, hrozny, hrušky, broskve, sušené datle), případně si namíchejte ovocné smoothie. Nízkotučný tvaroh s čerstvým ovocem je dobrou volbou po cvičení, protože nízkotučný tvaroh poskytuje dostatek bílkovin a ty pomáhají při regeneraci a budování svalové hmoty po fyzické námaze.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek