Cyklotrenažéry byly původně vyvinuty, aby si profesionální cyklisté mohli dopřávat tréninku bez ohledu na rozmary počasí a denní dobu. Teď si ale cyklotrenažér můžete domů pořídit i vy. Díky tomuto stroji máte možnost absolvovat efektivní vytrvalostní trénink v soukromí a pohodlí svého domova. A to, ať už jste rekreační sportovec toužící po zhubnutí, atlet hledající způsob, jak vytvarovat svalstvo, nebo profi cyklista, který potřebuje trénink.
Tréninkový počítač vám usnadní cestu za požadovanými výsledky
Tréninkový počítač by měl vždy zobrazovat čas, ujetou vzdálenost a rychlost vaší jízdy. Praktickým doplňkem jsou bezesporu také přesné snímače srdečního pulzu, které přenášejí váš tep do počítače prostřednictvím telemetrického hrudního pásu nebo dotykových senzorů na řídítkách cyklotrenažéru. Díky tomu získáte co nejpřesnější údaje o svém tréninku a budete tak moci sledovat, jak rychle se váš výkon posunuje kupředu.
Většina cyklotrenažérů také zobrazuje kalorie spálené během cvičení, takže přesně víte, kdy se vám podařilo odbourat ten zákusek, kterým jste po obědě zhřešili. Funkce RPM počítá otáčky za minutu při jízdě na kole a je naprostou must have vychytávkou. Díky funkci RPM totiž zvládnete na trenažéru dosáhnout a udržet konstantní výkon. Wattový ukazatel vám pak o vašem výkonu přinese přesnou představu. Hodí se mít však i funkce jako je odpočítávání nebo režim spánku.
Jaké benefity přináší jízda na cyklotrenažéru?
Téměř každá větší posilovna nabízí možnost využívat cyklotrenažéry. To oceňují především milovníci jízdy na kole, kteří chtějí trénovat uvnitř, ale zachovat si pocit jízdy na opravdovém kole. Svůj cyklotrenažér si ale třeba tady: https://hop-sport.cz/cyklotrenazery/ můžete pořídit v perfektní kvalitě i domů a dopřát si tak intenzivní cyklistický trénink doslova kdykoliv se vám zachce. Kromě zdravého pohybu si na cyklotrenažéru dopřejete i možnost redukce hmotnosti, zlepšení funkce kardiovaskulárního systému a posouvání hranic své výkonnosti a výdrže.
Cyklotrenažéry na trhu se sportovním vybavením najdete s řetězovým nebo s řemenovým pohonem. Oba způsoby pohonu jsou efektivní a spolehlivé. Určité rozdíly ale najdeme.
Řetězový pohon představuje pro mnoho profesionálních cyklistů tu příjemnější variantu, neboť při zážitku z jízdy údajně působí více autenticky. Má však tu nevýhodu, že je nutné pravidelně kontrolovat napnutí řetězu, ale i množství oleje ve stroji.
Naproti tomu přichází cyklotrenažéry s řemenovým pohonem, které jízdu na kole sice nekopírují tak věrohodně jako řetězové modely, ale nevyžadují prakticky žádnou extra údržbu. Tato domácí tréninková kola s řemenovým pohonem jsou navíc tišší.
Kvalitní komponenty zaručují pohodlí při jízdě i dlouhou životnost stroje
Každé domácí tréninkové kolo by mělo jezdit tak, aby byl zážitek z tréninku co nejvěrnější jízdě na kole pro venkovní použití. Abyste toho dosáhli, měli byste dbát na vysokou kvalitu a správné nastavení jednotlivých komponentů cyklotrenažéru. Zvláště důležité je myslet na brzdy a středovou osu. Pro co nejplynulejší a příjemně tichý chod je dobré volit trenažér se setrvačníkem o co nejnižší hmotnosti. Pamatujte ale i na to, aby kolo bylo vhodné pro vaši výšku i váhovou kategorii.
Možnost nastavení obtížnosti jízdy by také měla být samozřejmostí. Počítače některých modelů dokonce nabízejí i celé promyšlené programy, které věrně simulují jízdu v terénu měnícím svou náročnost. Mezi volitelné vlastnosti cyklotrenažéru pak patří i funkce volnoběhu. U běžně dostupných cyklistických trenažérů na domácí použití se nejčastěji setkáváme s třemi typy brzdných systémů. Těmi jsou přítlačný kotoučový, magnetický brzdný systém, a ten nejpropracovanější indukční neboli elektromagnetický.