Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -aktualne
HomePro ženyVíte, jak si čistit uši správně? Na vatovou tyčinku raději ani nedívejte...

Víte, jak si čistit uši správně? Na vatovou tyčinku raději ani nedívejte …

-

2
Někteří z nás si ani nedokáží představit denní hygienu, aniž si do ucha nestrčili vatovou tyčinku. Lékařští odborníci přitom mají na čištění uší zcela odlišný názor.

Pravda 12.04.2021 11:00 ucho-shutterstock 292482692 Foto: Shutterstock
Lékaři nedoporučují čištění si uší vatovými tyčinkami, protože zatlačují ušní maz hlouběji do zvukovodu a mohou způsobit infekce ucha, propíchnutí ušního bubínku a ztrátu sluchu.
Jak píše britský deník The Sun, ušní maz, který se v našem sluchovém ústrojí tvoří, je jeho přirozenou součástí a to dokonce velmi důležitou. Jeho funkcí je mimo jiné totiž chránit uši a celé sluchové ústrojí. Vytváří jakousi bariéru, která brání vstupu bakterií a virů. Vzniká přirozenou produkcí v mazových žlázách.

Podle lékařky Deborah Leeové, kterou cituje britský The Sun, bychom uši neměli čistit vůbec vatovými tyčinkami a žádnými předměty s ostrým zakončením. Výsledkem může být ucpání ušního bubínku a zejména poškození citlivých částí sluchového ústrojí. Jak poznamenává, příroda si v tomto případě dokáže poradit sama, protože ušní maz z našich uší vypadává i bez toho, abychom se o to přičinili. Část z něj také dokážeme odstranit na denní bázi při pravidelném sprchování či koupeli.

ČTĚTE VÍCE
Co udělá s tělem nedostatek spánku? Problém je už jedna noc
Co udělá s tělem nedostatek spánku? Problém je už jedna noc

Tip na dokonalou míchaná vejce! Zkuste přidat tuto ingredienci a porovnejte chuť
Tip na dokonalou míchaná vejce! Zkuste přidat tuto ingredienci a porovnejte chuť

Zdravá životospráva neznamená, že člověk musí přežít nudný život
Zdravá životospráva neznamená, že člověk musí přežít nudný život

Proč se nezřekne masturbace ani v partnerství?
Proč se nezřekne masturbace ani v partnerství?

Někteří z nás jsou náchylnější na výraznější tvorbu ušního mazu, ve výjimečných případech může jeho tvorba způsobit i zhoršení sluchu, ucpání bubínku či projevy jako hučení v uších nebo pískání (tzv. Tinitus), dokonce pocit závratě. V takovém případě je dobré vyhledat pomoc odborníka. Velmi častou odpovědí lékařů pacientovi však bývá právě přírodní cesta k odstranění ušního mazu.

Pause0% VolumeAd
Pokud třeba ušní maz odstranit, udělejte to takto …
Podle představitelů britské organizace National Health Service (NHS) je nejlepší cestou k odstranění nadměrného množství ušního mazu (tvoří se zejména u osob, které mají užší zvukovou, pravidelně používají sluchátka nebo mají ochlupení v uších) použití přírodních látek. Konkrétně je řeč o lékařském mandlovém nebo olivovém oleji.

Po dobu několika dní byste měli pipetou nakapat maximálně tři kapky oleje do obou uší, třeba při tom ležet s hlavou pár minut na jedné straně a pár na druhé straně, aby olej mohl proniknout do zvukovodu.

Proceduru doporučují představitelé NHS opakovat několik dní, přičemž zhruba do dvou týdnů by vaše uši měl opustit ušní maz sám – vypadne obvykle během spánku.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek