Pondělí, 30 ledna, 2023
- Reklama -aktualne
HomePro ženyZnáte nové trendy hubnutí, například novinku IIFYM?

Znáte nové trendy hubnutí, například novinku IIFYM?

-

Nadešel čas na revizi novoročních předsevzetí. Pokud k nim patřilo i shazování kilogramů a číslo na váze se jaksi nesnižuje, zkuste vyzkoušet nové triky na hubnutí. Vyznat se ve složitém světě výživných látek jednotlivých druhů tréninků a účinných prostředků hubnutí je nejednou velmi obtížné. Výživová poradkyně ze společnosti NUTRIADAPT CLINIC PIEŠŤANY Ing. Alžběta Halámeková pro Pravdu nabízí průvodce novými trendy hubnutí na rok 2021 a prozrazuje co-to io převratném IIFYM stravování.

Martin Harvan 11.04.2021 07:00 hubnutí, hmotnost, hubenost Foto: Shutterstock
Ideální je konzumovat stravu v pravidelných intervalech.

  1. Cvičení s vlastní vahou

Při cvičení nepotřebujete žádné speciální pomůcky, vystačíte si s hmotností vašeho těla. Výhodou je, že cvičit můžete prakticky okamžitě, jen se převléknete a jdete na to. Před cvičením se nezapomeňte rozehřát cviky jako je skákací panák, angličáky nebo švihadlem a dejte si krátkou rozcvičku. Na procvičení celého těla můžete vyzkoušet následující sestavu cviků: dřepy, kliky, kliky, plank, výpady (i do stran), můstek, zkracovačky, zdvihy nohou. Důležité je, abyste dostatečně stimulovaly dané svaly, proto počet opakování by měl být nad 20 a alespoň dvě série. Když si vaše tělo zvykne, přidávejte další série.

  1. Sezónní sporty

Najděte si takový druh sportu, který vás bude bavit a dá se dělat v aktuálním počasí. Příkladem může být běžkování, lyže, hraní tenisu, turistika, brusle, kolo, běh, rychlá chůze. Kterýkoli druh sportu je pro vás prospěšný, pokud do něj vložíte více energie. Sportujte alespoň 30 – 45 minut. Pohyb na čerstvém vzduchu a slunci vám poskytne spoustu energie. Vyvětráte si hlavu a přijdete na jiné myšlenky.

  1. HIIT trénink

Vysoce intenzivní intervalový trénink možná většina z vás zná. Principem je procvičení těla v krátkém časovém úseku, přibližně 20 – 30 minut maximálně. Princip spočívá ve střídání intervalů provádění maximálního zatížení s intervaly odpočinku, například 30 sekund dřepu co nejvíce se vám dá, následně 60 sekund odpočíváte formou chůze.

Pause0% VolumeAd

  1. Strava

Homeoffice může být spojen i s přípravou vlastního jídla. Stačí pár jednoduchých úprav a pomůže vám při hubnutí. Odpočiňte si od restauračního menu a dejte přednost domácí stravě. Při hubnutí je strava absolutní základ a tvoří až 80% úspěchu. Co tedy s ní? Preferujte domácí stravu. Přípravou vlastního jídla zabezpečíte snížení příjmu zpracovaných potravin, které jsou velmi bohaté na obsah různých přísad, stabilizátorů a konec konců i zvýšené kalorické hodnoty. Jako způsob úpravy jídel preferujte dušení, vaření, grilování nebo zapékání. Takto si můžete připravit jídlo na celý den dopředu a nebudete mít s tím problém ani při práci. Ideální je volit tři větší jídla (snídaně, oběd, večeře), doplněné o dvě menší (desátá a svačina), například ve formě ovoce, zeleniny, mléčných produktů, oříšků nebo zdravé pamlsky, kterou si připravíte doma. Nezapomeňte doplňovat dostatečné množství zeleniny.

  1. Zdravá strava na míru

Každý si už zažil zklamání z různých módních diet, které přinášejí krátkodobý účinek, protože tyto diety jsou spojovány s jo-jo efektem, při kterém se hmotnost postupně vrátí zpět, možná ještě s kily navíc. Představte si zdravé stravování, kdy si můžete příležitostně něco dopřát, ale nebudete mít z toho výčitky a přitom budete hubnout. Toto stravování bude přizpůsobeno vašemu životnímu stylu, sportu, zdraví. Takovou stravu si budete moci dlouhodobě udržet a nebudete dále zkoušet různé diety. Výhody tohoto stravování využívá stále více Slováků, protože se jedná o vysoce efektivní režim, který se přizpůsobí vám, ne vy jemu.

  1. IIFYM

Jde o flexibilní stravování, o kterém budete letos určitě slyšet. Zkratka je z anglického výrazu „if it fits your macros“. Je to stravování založené na kalorickém příjmu a potřebách makroživin. Máte nastavené určité množství energie, kterou musíte za den přijmout a zvlášť jsou udané hodnoty bílkovin, sacharidů a tuků. Nyní vám možná napadne pokud sním jen tolik kalorií kolik bych měl, mohu je sníst z čehokoliv. Ano, ale pak nejde o zdravou stravu. Pointou IIFYM je, aby váš jídelníček sestával alespoň z 80% nezpracovaných kvalitních a nutričně plnohodnotných potravin, a zbývajících 20% si můžete občas zvolit něco na chuť, kvalitní hořkou čokoládu, domácí bábovku s ovocem a podobně. I když je tento styl velmi propagovaný na sociálních sítích sportovci, kteří ho prezentují jako možnost jíst nezdravé věci a stále dosáhnout svého cíle, je prezentován nesprávné av žádném případě by se neměl chápat tímto způsobem.

  1. TIP na závěr

Každý z nás zná „si to co jíš“ pokud člověk konzumuje pouze vysoce kalorická jídla, plné tuků a cukrů, dříve či později se to odrazí na jeho zdraví. Proto preferujte nezpracované domácí potraviny. Ideální je konzumovat stravu v pravidelných intervalech.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek