Neděle, 28 dubna, 2024
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyPrvní kempování s dětmi mimo domov – co vás čeká a nemine

První kempování s dětmi mimo domov – co vás čeká a nemine

-

Léto už se pomalu chýlí ke konci a dětem pomalu začíná škola. Chcete si užít začátek školy, konec léta a čaro raného podzimu a nejlépe ještě ve spojení s přírodou? Výborně, teď je ten správný čas vyrazit kempovat.

Nemyslete si, že vyrazit s dětmi pod stan je stejné jako vyrazit do zařízeného hotelu či penzionu. Tady byste totiž mohli rychle narazit. Počítat musíte s lehkým diskomfortem a děti na něj taky připravit. Vše si žádá důsledné plánování. Jak se tedy připravit na stanování s děti v přírodě?

Věkový limit pro stanování

Přemýšlíte, jestli už vaše ratolest dozrála do věku, kdy je vhodné jej vzít pod stan? Faktem je, že zkušení turisté, nomádi a další dobrodruzi se nebojí vyrazit kempovat ani s batoletem. Patříte-li ale mezi obyčejné smrtelníky, pro které je stanování pouze občasná zábava během dovolené, můžete se odrazit od nejvíce doporučované hranice, a to jsou 3 roky.

V tomto věku už dítě zvládne v pohodě změnu prostředí, absenci svého domácího komfortu a celé dobrodružství si zvládne užít. Ovšem nezapomeňte brát ohledy především na své dítě. Každý človíček je individuální. A to, že sousedi stanují s malým Františkem už od jeho dvou let neznamená, že vy nemůžete vyrazit až po pátých narozeninách.

Nocování na zkoušku

To nejlepší, co můžete pro své dítě, sebe a i další obyvatele případného kempu udělat, je to, že si s dětmi nocování ve stanu vyzkoušíte. Ideální je dát si nácvik alespoň jednou nebo dvakrát.

Poprvé se nebojte rozbalit stan klidně na vlastní zahradě. Děti si v tomto případě zvyknou na prostředí stanu, na zvuky všude kolem a na spaní mimo vlastní postýlku.

Druhou zkouškou už může být stanování u babičky. Domov je přece jen domov a tak nějak se tam pořád děti cítí bezpečně, i když je nechrání zdi obydlí. U babičky už to může být o něco vzrušující. Jedná se totiž o místo, které děti sice znají, ale nejsou zvyklí zde trávit každý den a během večera či noci se mohou objevit zvuky a jiné situace, které nikdo nečeká.

Pokud obě tyto zkoušky vaše děti zvládnou, můžete se radovat – první kempování je před vámi.

Výběr ideálního kempu

Vybrat si ten správný kemp je základem úspěchu. A to platí obzvlášť, pokud vás čeká vůbec první společné stanování. Vybírejte především podle:

Vzdálenost od domova

První kempování vám může nachystat spoustu výzev. Není žádná ostuda, když nějakou z těchto výzev jednoduše nepřekonáte. První kempování může být ošemetné, a je proto dobré mít nějakou jistotu. Tu si vytvoříte tím, že vyberete kemp v blízkosti domova.

Zranění, nemoc, špatné počasí nebo jen obyčejný strach z neznámého prostředí a probdělé noci vás můžou donutit k tomu sbalit si saky paky a vyrazit směr domov. Když budete mít kemp za kopcem, nemusíte se potýkat s dlouhou cestu zpátky, která pro děti může být už nezvladatelná.

Možná to ani netušíte, ale když budete hledat, jistě najdete spoustu míst, kam vyrazit v Olomouci a okolí nebo kde jsou ty nejlepší kempy pro děti v blízkosti Prahy či Brna. Každé větší či menší město vám nabídne tolik možností, že si možná bude i těžké vybrat.

Kemp a jeho zázemí

Rozhodující při výběru kempu by pro vás mělo být také zázemí, které kemp nabízí. S předstihem se tedy informujte, jak v kempu vypadají toalety, sprchy a umyvadla. Nepodceňte sílu recenzí na internetu – ty vám totiž prozradí víc, než počet hvězdiček na moderním hotelu. Zkušenosti ostatních jsou totiž k nezaplacení.

Další důležitou informací je, zda můžete v kempu rozdělávat oheň. Je zde nějaké dětské hřiště a jiné vyžití pro mladé kempaře? Najdete v areálu kempu nebo jeho blízkosti obchod s potravinami, nebo si musíte všechno jídlo zabalit s sebou?

Takových otázek, které byste si měli při výběru kempu pokládat, je samozřejmě mnohem více. Záleží na vašich osobních preferencích a stáří vašich dětí.

Zajímavé okolí

No a poslední podstatnou věcí při výběru místa pro vaše první kempování je okolí kempu. Nepředpokládáme, že budete vy nebo vaše děti chtít celý výlet trávit ve stanu. Vždyť stanování je jen malá část celého dobrodružství.

Prozkoumejte okolí kempu. Máte se jet kam vykoupat? Jsou zde nějaká pěkná místa k prozkoumání? Můžete si půjčit kola a vyrazit na výlet někam dál? Můžete si v blízkosti vyzkoušet nějaké zábavné či sportovní aktivity?

I v tomto faktoru hrají velmi důležitou roli vaše osobní preference, koníčky a záliby dětí. Vybírejte s dětmi společně a pravděpodobnost úspěchu bude téměř jistá.

Balíme!

Když máte konečně vybraný kemp, je na čase začít balit. Pobyt v přírodě na vás může nachystat několik pastí a nástrah, které se v hotelu nestanou. Proto je dobré zabalit něco navíc. Alespoň co se oblečení týče.

Výbava na kempování

Základem úspěšného výletu pod stan je logicky kvalitní výbava na kempování. Samozřejmostí je dostatečně velký stan. Hned za ním je to kvalitní karimatka. Chcete-li dětem první kempování usnadnit, pořiďte velkou nafukovací matraci, která dětem poskytne určitý stupeň pohodlí. Následují spacáky a možná i cestovní polštářek pod hlavu.

Oblečení

S oblečením je to poněkud komplikovanější. Počasí si někdy dělá doslova co chce a kempování vám tak nějak nedává možnost si věci hned usušit. Za pár kousků navíc budete určitě vděční. Připravení byste měli být na pěkné i deštivé počasí. Není totiž pravidlem, že vás déšť může vyhnat zase domů. I mezi kapkami deště a v blátě si děti umí pořádně zařádit.

S oblečením si nezapomeňte přibalit i základní hygienu a nějaké šikovné pomocníky navíc. Všestranné pro kempování jsou například vlhčené ubrousky či dezinfekční gely. Nezapomeňte ani na toaletní papír a ručníky.

Vaření v přírodě

Připravit byste se měli i na stravování. Pravděpodobně nechcete 3x denně a víckrát hledat nějaké stravovací zařízení, restaurace atd. Vybavte se kvalitním vařičem, nádobím a jídelním setem. Ocenit můžete i zavařená hotová jídla, polévky a další potraviny, které lze jen ohřát. Zapomenout byste neměli ani na nějakou dobrotu – dětské sušenky, křupky a nebo marshmallow na opékání.

Co dalšího budete potřebovat?

Kempovat byste rozhodně neměli bez řádně vybavené lékárničky. Kromě potřeb na ošetření zranění doma nezapomeňte pravidelně užívané léky, léky na horečku průjem a jiné nevolnosti.

Co by vám děti neodpustily je, kdybyste na takové dobrodružství vyrazili bez několika her. Ať už je to badminton, karty, fotbalový míč nebo hračky k vodě, určitě by měly být na palubě vašeho dopravního prostředku.

Dále oceníte:

  • čelovku či baterku,
  • šňůru na prádlo a několik kolíčků,
  • plastové kanystry na vodu a lavůrek na mytí nádobí nebo přeprání oblečení.

No a když konečně máte sbaleno, nezbývá už nic jiného, než si to pořádně užít.

Klára Kohoutová, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Mohlo by Vás zajímat

PR článek