Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyNásledky covidu u mužů: I mladším ročníkům hrozí problém s erekcí. Co...

Následky covidu u mužů: I mladším ročníkům hrozí problém s erekcí. Co je za tím?

-

1
Ani dnes není ještě zcela jasné, jaké dlouhodobé následky může mít překonané onemocnění covidom-19. Jedním, který však nepotěší především pány, je hrozba erektilní dysfunkce.

Pravda 31.03.2021 11:00 andropauza, testosteron, penis, vyšetření, … Foto: Shutterstock
Lékaři by u mužů měli podle některých vědců kontrolovat hladinu testosteronu v souvislosti s rizikem onemocnění na covid-19.
Podle nového průzkumu, za kterým stojí lékaři z univerzity v Římě, se zdá, že překonání nemoci na koronavirus se může podepsat na pozdějším fungování v rámci sexuálních aktivit. Lékaři dotazovali vybranou vzorek sto mužů, jejichž průměrný věk byl 33 let. Z těch, kteří neprodělali onemocnění virem covid-19, uvádělo, že s erekcí má občasné problémy zhruba 8 procent dotázaných.

ČTĚTE VÍCE
Maca – pomůže v menopauze, zažene depresi a dodá energii
Maca – pomůže v menopauze, zažene depresi a dodá energii

Které potraviny zničí chuť na sex?
Které potraviny zničí chuť na sex?

Jaký je vliv COVID-19 na ledviny? Po onemocnění mají transplantovaného o třetinu méně protilátek
Jaký je vliv COVID-19 na ledviny? Po onemocnění mají transplantovaného o třetinu méně protilátek

Odbornice: 10 tipů pro silnou imunitu
Odbornice: 10 tipů pro silnou imunitu

Ve skupině, v níž muži koronavirus překonali, se však toto číslo výrazně zvýšilo. Bezmála 30 procent dotazovaných uvádělo, že po překonání onemocnění zažívá problémy s erekcí. Bližší výsledky studie a poznatky lékařů byly zveřejněny v odborném magazínu andrologie.

Jak píše britský Daily Mail, podle vědců dochází při infikováni těla virem covid-19 k zánětu endotelu – vnitřní výstelky krevních cév v těle. Tepny zásobující pohlavní orgány jsou malé a úzké, takže jakýkoliv zánět pravděpodobně naruší průtok krve a zabrání sexuální reakci.

Toto je zatím poslední výzkum, který naznačuje, že v mnoha ohledech jsou muži na tom s covidovou infekcí horší než ženy – jsou náchylnější na vážné příznaky a 1,7-krát pravděpodobnější, že na virus zemřou. Vědci také naznačují, že s průběhem onemocnění koronavirus může souviset i hladina testosteronu v těle a zároveň, že onemocnění má na ni vliv.

V přehledu 24 studií o mužské plodnosti a covide-19, které byly zveřejněny loni v časopise World Journal of mužů Health, se uvádí, že pacienti, kteří trpěli středně těžkou infekcí covidu, měli výrazně nižší koncentraci spermií, často i měsíce po zotavení, ve srovnání s těmi, jejichž infekce byla jen mírná. Další studie naznačila, že virus samotný může snížit hladinu testosteronu a někteří lékaři dokonce tvrdí, že by měli vybraní pacienti mužského pohlaví, pokud je to nutné, dostávat náhradu testosteronu.

Mike Kirby, bývalý profesor všeobecného lékařství v Hertfordshire a redaktor časopisu The Aging Male, jehož opět cituje portál Daily Mail například uvedl, že lékaři by měli v případě potřeby poskytnout mužům náhradu testosteronu. Protože jinak jsou tito muži vystaveni vyššímu riziku kardiovaskulárních potíží, cukrovky typu 2, svalové slabosti, depresi a také ztrátě sexuální touhy, funkcí a plodnosti.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek