Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyPoznejte 4 látky potřebné pro boj s (korona) viry

Poznejte 4 látky potřebné pro boj s (korona) viry

-

Konec dohadům. Vyznat se v moři nekonečného množství výživových doplňků, které nás mají chránit před viry či onemocněním COVID-19 je v současnosti obtížné. V nabídce jsou totiž vitamíny, minerály a stopové prvky od výmyslu světa. Na podporu imunitního systému (a nejen na to) však poslouží zejména čtyři z nich. O významu vitamínu C, D, stopového prvku zinku a aminokyselině L-lysin více prozradil pro Pravdu odborník ze společnosti Kompava Martin Minárech.

Martin Harvan 02.04.2021 14:00 žena, tabletka, vitamin D, imunita Foto: Shutterstock
Živočišné produkty jako maso, mléko obsahují vitamin D, ale toto množství nemusí pokrýt naše potřeby.
vitamín C

Jaké jsou jeho účinky

Je jednoznačně nejznámější a nejvíce používaný vitamín. Používá se jako samostatný produkt v různých aktivních formách, případně jako pomocná látka, která zvyšuje účinek a využitelnost výživových doplňků. Náš organismus si ho neumí vytvořit a ani uložit do zásob, proto se s ním nedá předávkovat, ale třeba myslet na to, že při vysokých dávkách může zatížit ledviny a žaludek. Nejlepším zdrojem je pestrá strava, ovoce a zelenina. Tepelná úprava jídel způsobuje, že se z nich vitamin C ztrácí. V našem organismu plní velké množství funkcí. Vitamin C je silný antioxidant, podporuje funkci imunitního systému a stimuluje leukocyty (bílé krvinky), které vytvářejí protilátky. Potom organizmus dokáže lépe bojovat s infekcemi. Další důležitý účinek má v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a je nezbytný při syntéze kolagenu, dopaminu, karnitinu a různých neurotransmiterů.

Kolik ho třeba užívat?

Denní dávka vitamínu C u dospělého člověka je 80 – 100 mg. Při suplementaci vitamínem C třeba vycházet z předpokladu, že určité množství vitamínu C přijímáme potravou a co nám chybí, víme doplnit pomocí výživových doplňků. Důležité jsou přiměřené dávky rozděleny během celého dne. Výhodné jsou formy s postupným uvolňováním, které umí náš organismus výborně využít. Zvýšené zátěžové situace, onemocnění, viry, způsobují, že musíme vitamin C užívat ve zvýšené míře. Je však třeba myslet na to, že denní dávka by neměla překročit 2000 mg.

Když je ho v těle málo

Nedostatek vitaminu C může způsobovat mnoho negativních projevů jako je vyčerpanost, poruchy imunitního systému, záněty nebo zpomalený metabolismus.

vitamín D

Proč je důležitý?

Je potřebný k vstřebávání a využití vápníku a fosforu, čímž zajišťuje správnou stavbu kostí. Je důležitý i pro správné fungování nervového systému. Několik studie uvádějí, že se podílí na udržování a obnově imunitní homeostázy a snižování zánětu v organismu. Náš organismus si ho neumí vytvořit sám, tvorba probíhá pomocí slunečních UV-B paprsků v povrchové části pokožky. Vitamín D si doplníme nejlépe pomocí slunečního záření.

Déčko ze stravy nemusí stačit

Živočišné produkty jako maso, mléko obsahují vitamin D, ale toto množství nemusí pokrýt naše potřeby. Velká část populace v zimním období a začátkem jara trpí nedostatkem vitamínu D, proto od začátku října minimálně do konce března je třeba vitamín D doplňovat. Vegani by měli myslet na doplňování vitaminu D. Denní dávka u dospělých lidí je 2000 IU denně. Mezi výživovými doplňky najdeme různé rostlinné a živočišné formy vitaminu D2 a D3.

Co způsobuje jeho nedostatek

Nedostatek vitaminu D je poměrně dost častý, může se projevovat oslabením imunity, zhoršeným průběhem zánětlivých onemocnění trávicího traktu a celkově sníženou schopností při boji s infekcemi. Pokud tento nedostatek trvá dlouho, způsobuje u dospělých osteomalacii kostí – měknutí kostí.

L-Lysin

Nejen proti herpesu

Lysin patří mezi aminokyseliny, které dokáží stimulovat imunitu. Pomáhá tlumit mnohé virové a bakteriální infekce. Hlavně v tomto období jednoznačně patří mezi důležité látky na podporu imunity. Pozitivně ovlivňuje tvorbu bolestivého oparu a následně urychluje léčbu, proto ho vyhledává velké množství lidí, které trápí virus herpes simplex. Třeba zmínit, že pomáhá i při léčbě pásového oparu.

Uleví bolavým kloubům a srdci

Zlepšuje stav kardiovaskulárního systému a má silný vliv proti ateroskleróze. Pokud ho chcete užívat ve formě výživového doplňku je důležité, aby obsahoval aminokyselinu lysin spolu s Echinaceou a vitaminem B6. Tato kombinace zvyšuje sílu antivirového účinku.

zinek

Skvělý bojovník proti virům

Náš organismus ho potřebuje ve velmi malých množstvích. Je to stopový prvek, bez kterého by tělo nevědělo správně fungovat. Je součástí téměř 300 enzymů, koenzymů a účastní se mnoha metabolických procesech. Má důležitou funkci v imunitním systému a v regulaci zánětlivé odpovědi. Klinické studie prokázaly, že zinek má silné protivirové účinky a výborně pomáhá při léčbě akutních infekcí horních a dolních cest dýchacích. Má silný preventivní účinek před vznikem infekcí.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek