Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyPět cviků, které vám pomohou lépe usnout

Pět cviků, které vám pomohou lépe usnout

-

Kvalita a délka spánku rozhodují o tom, jaký budete mít nejen den, ale i zdraví a duševní pohodu. Vedle známých receptech na lepší spánek se zapomíná na vodní fyzickou aktivitu. Vysoká intenzita cvičení se před spaním nedoporučuje, ale jsou strečinkové cviky, po kterých usnete jako malé dítě.

MaM 03.04.2021 13:00 relax, spánek, jóga Foto: Shutterstock
Vyzkoušejte pět cviků, které fungují skutečně jako hypnotika.
Meditativní cvičení a lepší spánek

Meditace prokazatelně zlepšuje spánek, protože mozek ze stavu pohotovosti přetaktovat do oddechového režimu. Avšak před spaním je ještě účinnější zapojit do aktivity i tělo a to podle studie ze roku 2016 jde nejlépe při cvicích jógy nebo tajči. Vyzkoušejte pět cviků, které fungují skutečně jako hypnotika. Usnete po nich prakticky na počkání.

medvědí objetí

Tento cvik pracuje se svaly horní poloviny zad a uvolňuje nahromaděný stres a napětí, což spánku výrazně pomůže. Cvik je jednoduchý. Nadechnete se a doširoka rozpažil. Při výdechu zkřížíte ruky tak, že si dlaněmi chytíte ramena. Klidně dýchejte a vydržte takto alespoň 30 sekund. Potom ruce opět rozevřete a obejměte se znovu, přičemž vyměníte ruky. Ta která byla vrchní bude spodní. Takto můžete cvičit a dýchat několik minut.

natahování krku

Uvolňuje svaly krku a ramen. Budete lépe spát a ráno se nebudete budit rozlámaný. Jde o cvik, který můžete absolvovat i v rámci večerní hygieny. Postavte se vzpřímeně a pomalu, velmi citlivě nakloňte hlavu k rameni na jednu stranu a pomalu na druhou. Pohyb provádějte plynule a pomalu, přičemž pohled mějte upřený před sebe. abyste nezvedaly bradu směrem ven ani k hrudi.

uvolnění krku

Tento cvik je opět uvolňovačem krční páteře. Ideálně se kombinuje po cvičení, když si krk natahujete do stran. Při tomto cviku se snažíte při vzpřímeném postoji hlavu co nejvíce zaklonit a následně předklonit. Vše provádějte pomalu, plynule a zhluboka dýchejte. Oči se vám začnou zavírat samy.

Pozice dítěte

Jógových pozice, která je symbolem hlubokého uvolnění. Pomáhá zrelaxovat svalům prakticky na celém těle. princip je přitom jednoduchý. Poklekl, pak si dosednete na paty a hlavu položíte na podlahu. Ruce necháte klidně vedle těla, nebo je můžete natáhnout před sebe. V pozici klidně dýchejte a setrvejte alespoň tři minuty.

Stěna z nohou

Pozice podporuje regeneraci, pomáhá snižovat napětí v zádech a navozuje stav hluboké relaxace. Lehnete si na zem a natažené nohy zvednete do výšky tak, jakoby jste je opřeli o stěnu. Mezi nimi a vašim trupem by měl být úhel 90 stupňů. Ruce mějte uvolněné a vytrvejte v pozici 10 minut. Vyplatí se to. Výsledky uvidíte při usínání.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek