Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -aktualne
HomeRodinaJaké je průměrné kapesné středoškoláků? Jak s ním nakládají?

Jaké je průměrné kapesné středoškoláků? Jak s ním nakládají?

-

1
Podle průzkumu si přivydělává až 60 procent středoškoláků.

Pravda 30.06.2021 09:00 Adolescenti a kapesní. Dostávají ho i ti vaši? Foto: Shutterstock
Adolescenti a kapesní. Dostávají ho i ti vaši?
Kapesní Slovenské středoškolákům nestačí. Průzkum Nadace PARTNERS ukázal, že nejvíce středoškoláků (45%) dostává týdenní kapesné ve výši 20 až 30 eur, přibližně 21% hospodaří s týdenní částkou 10 až 20 eur a necelých 30% si musí poradit s kapesním do 10 eur týdně. „Kapesní se takto u téměř poloviny zapojených středoškoláků pohybuje měsíčně v rozmezí od 80 do 120 eur, což už jsou nemalé peníze. Žáci nemusejí hradit povinné účty, stravu, dopravu ani ubytování. Jde tedy o částku určenou pro osobní spotřebu. Zde vidíme prostor, kde můžeme mladých lidí edukovat a naučit je takové finance rozumně plánovat, „uvádí Juraj Juras z Nadace PARTNERS, která v rámci projektu Finanční olympiáda prověřovala, jak jsou na tom žáci středních škol a víceletých gymnázií v otázkách osobních financí.

Podle průzkumu si na konkrétní věc spoří až 86% středoškoláků. Peníze si přitom středoškoláci nejčastěji odkládají na volnočasové aktivity s kamarády (40%), k cestování (33%), nebo na nový mobil, počítač či jinou elektroniku (31%).

„Tato čísla nás mile překvapily. Mladí lidé se díky hospodaření s vlastními penězi připravují na samostatný finanční život a jsou připraveni i na další level praktické výuky. Tím je správa osobních financí a základní pravidlo „ideálních finančních mír“ 10: 20: 30: 40, „dodává Juraj Juras. Podle tohoto pravidla optimálního spravování financí směřuje 10% z měsíčních příjmů do tvorby rezervy, 20% pro zajištění do budoucnosti, maximálně 30% mohou tvořit v případě potřeby úvěry – například hypotéka a ne více než 40% z měsíčních příjmů by mělo směřovat do spotřeby.

Hospodařit se však středoškoláci naučí i díky penězům, které si každý měsíc ke kapesnímu přivydělat na pravidelných nebo alespoň občasných brigádách. Podle průzkumu si přivydělává až 60% středoškoláků a až 79% hospodaří se svými penězi přes vlastní bankovní účet.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek