Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -aktualne
HomeRodinaModerní otroctví zasahuje zejména ženy! Čísla jsou hrozivá, vývoj ještě horší

Moderní otroctví zasahuje zejména ženy! Čísla jsou hrozivá, vývoj ještě horší

-

Na světě žije odhadem 29 milionů žen a dívek v moderním otroctví. Informovala o tom před pár dny agentura AP s odvoláním na novou lidskoprávní organizaci Walk Free.

ČTK 13.10.2020 16:40 děti, dítě, týrání, smutek, deprese, sebevražda Foto: Shutterstock
Nejen ženy, ale i dívky po celém světě jsou vystaveny vykořisťování. V 136 zemích světa jsou stále povoleny dětské sňatky.
V moderním otroctví podle ní uvízla každá 130. žena na světě. Miliony žen a dívek jsou mimo jiné oběťmi nucené práce, vynuceného manželství, dluhového otroctví, případně žijí jako domácí služky.

ČTĚTE VÍCE
Skončí levná práce?
Skončí levná práce?

Karanténa, nekaranténa … při domácím násilí je nejdůležitější bezpečí
Karanténa, nekaranténa … při domácím násilí je nejdůležitější bezpečí

Jak se vyrovnávat s hněvem
Jak se vyrovnávat s hněvem

Kdy budou ženy vydělávat stejně jako muži?
Kdy budou ženy vydělávat stejně jako muži?

„Realita je taková, že v dnešní době žije v otroctví více lidí, než kdykoliv jindy v lidské historii,“ uvedla Grace Forrestovou, spoluzakladatelka jakožto základnímu organizace Walk Free, která bojuje proti otrokářství.

Ze zprávy vyplývá, že ženy tvoří 99 procent všech obětí sexuálního zneužívání, 84 procent obětí nucených manželství a 58 procent obětí nucené práce.

Forrestovou upozornila, že tvář moderního otroctví se změnila. „Sledujeme normalizované vykořisťování (lidí) v ekonomice, v mezinárodních zásobovacích řetězcích a také na migračních cestách. Nejvíce zranitelní lidé na světě byli zatlačení ještě více směrem k praktikám moderního otroctví kvůli covidu-19, „prohlásila Forrestovou.

„Víme, že ženy a dívky se setkávají s nebývalou mírou vykořisťování a nucené práce v zásobovacích řetězcích u zboží, které kupujeme a používáme každý den, jako je oblečení, káva, technologie,“ dodala obhájkyně lidských práv.

Zveřejněný počet obětí moderního otroctví je podle ní pouze konzervativní odhad, který nezahrnuje vývoj situace během pandemie koronaviry. Avšak organizace Walk Free v té době zaznamenala „prudký nárůst nucených a dětských sňatků a vykořisťujících pracovních podmínek napříč světem“.

Organizace proto volá například po zákazu dětských manželství, které stále ještě nepostavilo mimo zákon 136 zemí světa. Studie je založena na zjištěních organizace Walk Free a na datech Mezinárodní organizace práce (ILO) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Mohlo by Vás zajímat

PR článek