Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -aktualne
HomeRady a Návody3 tipy na vodácký výlet na menší řece

3 tipy na vodácký výlet na menší řece

-

Už vás nebaví cítit se na vodě jako na Václaváku? Čekat ve frontě na splutí jezu a narážet do okolních lodí? Vydejte se na některou z menších řek, kde není tolik lidí jako na Vltavě, a které vás svou krásou přesvědčí, že vodáctví je sport pro každého.

Zlatonosná Otava

Otava nepramení, vzniká soutokem řek Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Na jejím toku jí kromě historických měst jaký jsou Horažďovice či Sušice, čekají také nádherné přírodní krásy a než se spojí pod Zvíkovem s Vltavou, můžete si na ní užít spoustu dobrodružství, ale i se dokonale pokochat. Na březích Otavy v minulosti postávali dobrodruzi, kteří v ní rýžovali zlato. Drobounké zlatinky v ní lze ostatně nalézt dodnes. Otava patří ale mezi nejmalebnější řeky v ČR, kam zároveň nemíří tak vysoký počet turistů, jako na jiné řeky. Takže zapomeňte na rýžování a užijte si její krásu. Na Otavu se vydejte nejlépe uprostřed sezóny, kdy je krásné počasí. S turisty bojovat nebudete, tak ať máte alespoň ten nejlepší zážitek.

Lužnice – malá, ale klidná

Lužnice protéká nížinou a po celém jejím toku narazíte na velké množství jezů. Její proud je poměrně klidný. Rychlejší bývá jen v období jarního tání. Nastoupit na ní je nejlepší poblíž města Suchdol nad Lužnicí a plout můžete klidně až k ústí do Vltavy. Podle klasifikace vodácké obtížnosti je Lužnice hodnocena stupněm ZW, což znamená klidnou a mírně proudící řeku bez překážek a peřejí. Veškerými vodáckými potřebami vás rovnou vybaví v půjčovně lodí na Lužnici, takže se nemusíte o nic starat a stačí vyrazit. Ptáte se na ceny? Ceník půjčovny lodí na Lužnici najdete online, nemusíte tedy ani zvedat telefon. Tak co? Nalákala vás Lužnice?

Bílina – méně známá řeka na severu

Řeka Bílina, která teče z Krušných hor do Ústí nad Labem, je celoročně sjízdná v délce asi 50 km a po celé své délce 23 km nemá žádné nesjízdné jezy. Nečeká vás tedy náročné přenášení lodi přes jez. Její meandrující tok je ideální pro nenáročné pádlování. Řeka je překvapivě nedotčená a podél jejího toku se vyskytuje mnoho rozmanitých druhů rostlin a živočichů. Nabízí jedinečný přírodní zážitek, kvůli kterému se sem budete chtít opakovaně vracet. A věřte, že pořád bude za čím.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek