Úterý, 15 října, 2024
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyMáte ráda oblečení z přírodních materiálů, ale váháte s jejich nákupem, protože...

Máte ráda oblečení z přírodních materiálů, ale váháte s jejich nákupem, protože nevíte, jak se o ně starat?

-

Ruku na srdce, kdo z nás poctivě čte všechny štítky na oblečení? Proto jsme si pro vás připravili tipy, jak pečovat o oblečení, které je vyrobeno z přírodních materiálů jako bavlna, bambus či kašmír. Ukážeme vám, jak prát přírodní materiály, abyste předešli jejich poškození a zároveň prodloužili životnost vašeho oblečení. Poradíme vám také, jak zachovat zářivost jeho barev.

Péče při praní

Bavlna a BIO bavlna

Bavlněná vlákna jsou odolná, savá a snadno se zpracovávají.Bavlna je příjemná, snadno se nosí a neelektrizuje. Proto si v módním průmyslu snadno získala srdce všech. Často se vyrábí s různými příměsemi, které zajišťují její pružnost a pomáhají udržet tvar oblečení.

BIO bavlna se pěstuje stejně jako bavlna, jen s tím rozdílem, že při tom nedochází k použití žádných chemických prostředků. Při výběru oblečení z BIO bavlny hledejte certifikaci, která potvrdí původ materiálu. Nejznámějším certifikátem je GOTS (Global Organic Textile Standard).

Nevýhodou bavlny jako takové je, že se snadno mačká, vytvářejí se na ní „žmolky“ a častým praním může postupně ztratit barvu. Bavlna snese vysoké teploty, takže pokud máte 100% bavlněné oblečení, nemusíte se bát praní na 60 °C, nicméně pokud se jedná o bavlnu s příměsí, raději perte na 40 °C. Bavlněné oblečení můžete sušit v sušičce na příslušném programu.

Len

Len má silné, prodyšné a zejména antibakteriální vlákna. Lněné oblečení rychle schne a velmi dobře vstřebává vlhkost. Len má antistatické vlastnosti a je hypoalergenní, pokožku nedráždí a příjemně se nosí. Při nošení se však rychle pomačká. Len perte při teplotě 40 °C. Oblečení i ručníky z lnu můžete klidně žehlit, a pokud to vaše sušička nabízí, můžete je dát přesušit i do ní.

Vlna

Většina vlny pochází z opačné strany zeměkoule, a to z Nového Zélandu a z Austrálie. Považuje se za nejstarší živočišné vlákno v textilní výrobě. Vlna skvěle izoluje teplo, je prodyšná a recyklovatelná. Její dalším benefitem je to, že se nemačká. Bohužel na pokožce má ve zvyku škrábat a nedoporučuje se tak alergikům, lidem trpícím ekzémy a malým dětem. Pokud můžete, vlněné oblečení raději pouze větrejte, nicméně pokud jej přece jen chcete prát, perte ho při použití programu určeném právě vlně.

Kašmír

Kašmírová vlna se získává z kašmírských koz. Sbírá se v období jarního línání, kdy se tato zvířata přirozeně zbavují přebytečné srsti. Kašmír je lehký a příjemný materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi.

Nevýhodou materiálu je jeho vyšší cena a to, že při nesprávném praní se může oblečení srazit. Proto se doporučuje kašmír prát v ruce a nesušit v sušičce.

Hedvábí

Hedvábí patří mezi luxusní přírodní materiály, jenž vzniká z vláken kukly bource morušového. Z hedvábí se většinou vyrábějí společenské i letní šaty, halenky nebo spodní prádlo. Hedvábná látka je velmi prodyšná, výborně reguluje teplotu, je příjemná na pokožce a má samočisticí vlastnosti.

Namísto praní se hedvábí doporučuje pořádně vyvětrat na vzduchu. Pokud ho přece jen chcete vyprat, rozhodně ho perte v ruce s jemným mýdlem. Hedvábí se snadno mačká, ale není kamarád s klasickou žehličkou. Proto při žehlení zvolte napařovací žehličku.

Bambus

Vlákno z bambusu je velmi jemné a měkké, takže tkanina z něj je prodyšná. Při praní tohoto materiálu je třeba opatrnost. Oblečení a prádlo se doporučuje prát na 30–40 °C, nepoužívat aviváž, ani sušičku prádla. Kousky z tohoto materiálu je ideální nechat uschnout volně na vzduchu a slunci.

Jak zachovat zářivé barvy

Aby vaše oblečení neztratilo barvu a nevybledlo, důkladně ho před praním roztřiďte a nemíchejte tmavé kusy se světlými. Barevné oblečení perte odděleně, například oranžové, červené a růžové barvy klidně smíchejte dohromady, stejně můžete postupovat i při zelené, fialové a modré. Při praní používejte prací prostředek určený na barevné prádlo, například Persil Color Gel, který s technologií Deep Clean pronikne hluboko do vláken a odstraní i ty nejodolnější skvrny. Persil Color Gel se citlivě stará o tkaninu vašeho oblečení i při nízkých teplotách vody, rozjasní ho a předchází vyblednutí barev i po několika vypráních. Gel můžete bez obav aplikovat přímo na skvrny od rtěnky, vína nebo trávy.

Bílé oblečení vždy perte odděleně a nemíchejte ho s šedým. Pokud hledáte prací prostředek určený k praní bílého a světlého prádla, vyzkoušejte Persil Discs. Jsou to vůbec první čtyřkomorové prací disky na trhu. Každá jejich komora v sobě ukrývá jednu funkci, která pomáhá udržovat oblečení stále ve stejně dobré kondici, jako když jste ho koupili. V jedné komoře je unikátní směs enzymů, která si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami a nečistotami. Druhá obsahuje účinné polymery, jež dokážou rozjasnit oblečení až o 50 %. Součástí třetí komory jsou vonné směsi, které jsou zárukou dlouhotrvající svěžesti. Poslední – čtvrtá komora – se stará o vlákna a zachovává původní stav oblečení.

TIPYnazávěr: Do praní přírodních materiálů můžete přidat trochu octa, který působí i jako změkčovadlo a odstraní nežádoucí zbytky pracího prostředku. O jeho typický zápach se nemusíte bát, zmizí během praní. Na trhu jsou však dostupné i speciální prací prostředky, které jsou vyvinuty, aby se postaraly o vlněné, jemné, černé, syntetické či sportovní oblečení. Perwollse stará o všechny druhy textilií. Hloubkově čistí, obnovuje a udržuje zářivé barvy, vyhlazuje vlákna a zabraňuje ztrátě pevnosti. Díky němu zůstane oblečení déle jako nové.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek