Pokud čísla na váze ukazují vysokou hmotnost i navzdory změně životního stylu, něco není v pořádku. Tam, kde selhává změna jídelníčku či cvičení, nastupují psychologové. Vědci, kteří se zabývají lidskou psychikou přišli nedávno se sérií zajímavých triků na šikovné shazování nadbytečných kilogramů tuku. Co radí?
Martin Harvan 15.04.2021 11:00 cvičení, zdraví, aktivita, pohyb, životospráva, Foto: Shutterstock
K zdravější stravě a fyzické aktivitě třeba přidat i psychologii.
Cvičení je vlastně věda
Ovoce a zelenina na talíři, více sportu a stále stejné výsledky. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že změna stravovacího plánu a přidání pohybu nezabraly při hubnutí, vědci říkají úplný opak. Psychologové z přední univerzity v Loughborough ve Spojeném království se dušují, že se stačí při získávání štíhlé linie řídit pouze několika zaručenými tipy. K zdravější stravě a fyzické aktivitě totiž podle nich třeba přidat i psychologii, to je vědu o prožívání a chování člověka.
Pokud cíle, tak reálné
Podle odbornice na lidské chování Claire Madigan ze zmiňované univerzity by měl každý program na hubnutí obsahovat jasný cíl. Pouze stanovení konkrétního záměru skutečně motivuje k dosažení požadovaných výsledků. V praxi to znamená, že pokud hubneme bez pravidel a plánu, naše snaha shodit kilogramy tuku rychle selže. Jak vysvětluje jedna ze studií, časté stanovování cílů znamená, že je dokážeme spíše naplnit. Naopak, kontraproduktivní mohou vyznít přehnané plány v podobě rychlého a nereálného hubnutí. V případě, že si například stanovíme shazování pěti kilogramů hmotnosti během sedmi dní, směřujeme k jo-jo efektu. Reálnou metou je ztráta přibližně 0,5 – 1 kg za týden.
obezita, nadváha, hubnutí, dieta, sladkosti
ČTĚTE AJ
Víte co je toxická dieta?
Vážit se často, ano či ne?
Někteří odborníci nevěřícně kroutí hlavou, když si lidé během hubnutí často měří tělesnou hmotnost. Vážení by mělo být podle nich překvapením a „sladkou“ odměnou po tvrdé sedmidenní práci. Claire Madigan se však domnívá, že vážit bychom se měli často, možná i každý den. „Vážení hmotnosti přispívá k sebekontrole, což je jedna z nejefektivnějších strategií v oblasti psychologie chování při hubnutí,“ vysvětlovala pro americkou zpravodajskou televizi. Sebekontrola podle ní funguje na principu lepšího uvědomění si toho, co jíme a na tom jak to ovlivňuje naši hmotnost. „Sebekontrola tak může pomoci vyhnout se nadměrnému přejídání nezdravých jídel,“ podotýká odbornice z univerzity. Pokud se při častém vážení naše hmotnost mění směrem nahoru a dolů, není důvod k panice. Při hubnutí totiž ovlivňuje celkovou váhu našeho těla příjem a ztráta tekutin. Po intenzivním sportu jí můžeme mít o něco méně.
Pause0% VolumeAd
Do obchodu nikdy ne nalačno
Výzkumy ukazují, že při hubnutí nepomáhá nakupování. Tedy alespoň za jistých okolností. Návštěva obchodu s prázdným žaludkem podle odborníků zpomaluje šanci na úspěch. Výzkum publikovaný v časopise JAMA International Medicine zjistil, že i krátkodobé hladovění může vést lidi k tomu, aby si vybírali z regálů více nezdravých a kalorických potravin. V případě, že nejsme zvyklí na krátkodobé „očistné“ hladovění, každý nákup v obchodě nalačno nám může přidat na hmotnosti. Po nakupování zvykneme totiž zkonzumovat více pečiva, mastných a sladkých jídel, co se podepíše pod náš vzhled.
Co je lepší, sám či s přáteli?
Výzkumy ukazují, že lidé, kteří se věnují kolektivním sportem s přáteli či členy rodiny mají větší pravděpodobnost, že budou cvičit dlouhou dobu a neztratí motivaci. Podle vědců, kteří nedávno zveřejnili svůj výzkum v deníku The Washington Post, více než 40% lidí upřednostňuje sportování ve skupinách. Jak vysvětluje profesorka psychologie Allison Philips, cvičení ve skupině přináší více motivace a rychlejší výsledky při hubnutí. Ve skupinách se totiž navzájem podporujeme, porovnáváme a při ztrátě motivace nám okruh známých pomůže neztratit zájem o fyzickou aktivitu.