Sobota, 21 prosince, 2024
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyCvičit těsně před spánkem se nedoporučuje! Znáte ale důvod, proč?

Cvičit těsně před spánkem se nedoporučuje! Znáte ale důvod, proč?

-

Těsně před spánkem se nedoporučuje cvičit, pít alkoholické nápoje ani konzumovat velké porce jídla.

TASR 01.04.2021 06:00 trénink, žena, cvičení, tanec Foto: Shutterstock
Zahřejte se během dance tréninku. Ale ne těsně před spaním …
Pokud je to možné, vyhnout se třeba i lékům, které narušují spánek. Usínat by mělo bez elektronických zařízení. K lepšímu spánku to radí Regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ) Bratislava.

Pravidelná fyzická aktivita přispívá ke kvalitnějšímu spánku a po lepším spánku je také člověk schopen vydat lepší výkon. „Tělesná teplota po cvičení však může zůstat zvýšená i jednu až dvě hodiny, což není pro spánek optimální. Proto je dobré provádět fyzickou aktivitu nejpozději dvě až tři hodiny před spánkem, „vysvětlují hygienici.


Tip redakce: místo kávy, nebo sklenky vína zkuste před spaním vypít šálek čaje.


Nikotin je příčinou lehkého spánku. Nižší kvalitu spánku způsobuje také alkohol. „Patří mezi sedativa a po jeho požití člověk usne rychleji, ale nevyvolává přirozený spánek a snižuje kvalitu spánku. Způsobuje noční buzení a je jednou z příčin poruch dýchání během noci, „upozornil RÚVZ. Vyhýbat se podle hygieniků třeba i kofeinu, který obsahují kromě kávy, kolových nápojů i některé čaje a čokoláda.

Jíst by se mělo nejpozději tři hodiny před spánkem. Velké množství jídla totiž způsobuje zažívací potíže, které narušují spánek. „Není dobré jít spát ani velmi hladový, protože pak dochází k těžšímu usínání. Příjem velkého množství tekutin může způsobit časté buzení z důvodu močení, a tak je doporučeno pít nejpozději hodinu před spánkem, „vysvětlili.

Spánek mohou narušovat také některé běžně předepisované i volně prodejné léky. „V takovém případě se poraďte s lékařem, zda by dané léky nemohli užívat v jiném čase během dne nebo v dřívějších večerních hodinách,“ uvedli hygienici.

Průvodcem při usínání by neměly být elektronická zařízení. „Umělé světlo brzdí uvolňování melatoninu, který se vylučuje po setmění a vysílá příkaz pro načasování začátku spánku,“ objasnil RÚVZ.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek