Název, pod kterým se skrývá nezdravý způsob hubnutí. Dieta s netradičním názvem zahrnuje přísné omezování kalorií až hladovění. I proto jí vědci dávají přívlastek toxická.
Martin Harvan 06.04.2021 10:00 obezita, nadváha, hubnutí, dieta, sladkosti Foto: Shutterstock
Výrazné snižování energetického příjmu funguje jako skvělý „chyták“.
Proč způsobuje problémy?
Přiškrcení kalorií, méně kilogramů na váze. I tento mýtus panuje mezi milovníky dietních režimů. Výrazné snižování energetického příjmu funguje jako skvělý „chyták“. Dochází díky němu ke krátkodobé ztrátě hmotnosti a zvýšení motivace do dalšího hladovění. Přední vědci však varují, že z dlouhodobého hlediska toto toxické stravování vede k jo-jo efektu a dalšímu přibývání na hmotnosti. Nemluvě o tom, že si zničíme metabolismus, který je potřebný pro správné spalování tuků, cukrů a bílkovin.
Hlad zkazí hubnutí
Výživová poradkyně Lexy Penney vysvětluje proces (ne) fungování redukce jídla. Lidské tělo reaguje na hladovění v podobě vynechávání některých potravin a snížení jejich množství dvěma způsoby. V prvním případě se do organizmu vyplaví grelin, který známe pod názvem hormon hladu a automaticky se sníží leptin, takzvaný hormon sytosti. Na základě toho se prudce zvyšuje pocit hladu. Tělo se dostává do režimu šetření a v některých případech i do stavu přežití. Energii, která mu jako tak zůstává, si pečlivě uchovává zejména v tukové tkáni. Tento proces je odpovědí na otázku, proč navzdory drastickým dietám nehubneme z podkožního tuku z břicha.
Většinou naberou hmotnost zpět
Zdravé hubnutí komplikuje i takzvaný bad boy effect (efekt špatného chlapce). Pokud ze stravovacího plánu dlouhodobě vyloučíme některé potraviny nebo konkrétní živiny, mozek se dostává do stresu. Na zmíněné omezení reaguje tím, že nás nutí jíst. Většinu naší duševní energie tak věnujeme odolávání různým pamlskům a myšlenky se zaměřují pouze na jídlo. V konečném důsledku po tomto týrání organismu neodoláme jídlu a zkonzumujeme ho obvykle mnohem víc. Vědci upozorňují, že premotivované hubnutí nemá dlouhodobý úspěch. Odbornice na výživu Katherine Kimber říká, že až 90% všech lidí, kteří se snaží zhubnout přiberou ztracenou hmotnost zpět do dvou až pěti let. „Přibližně 30 až 66% lidí, kteří začnou hubnout nakonec i tak přiberou,“ dodává.
Pause0% VolumeAd
Změna je život
Podle odborníků klíčem k úspěšnému shazování kilogramů není vynechávání jídel či určité skupiny potravin. Naopak, důležité je přidat do stravovacího plánu výživné látky, a to například v podobě ovoce a zeleniny. Světové statistiky upozorňují, že konzumaci ovoce a zeleniny nevěnuje pozornost až 90% lidí. Nutriční expertka Rachel Paul doporučuje, abychom namísto hladovění změnili strukturu jídla, což v konečném důsledku vede k štíhlé linii.